Kostol a domy v prvej polovici 20. storočia

Miesto: Betliar

Táto historická fotografia vznikla niekedy v dvadsiatych alebo tridsiatych rokoch 20. storočia a vidíme na nej gotický rímsko-katolícky kostol a dva domy.

Rímsko-katolícky kostol v BetliariVzdialenejší z nich má šindľovú strechu. Šindeľ sa tu často používal približne do obdobia, ktoré fotografia zobrazuje. Slamené strechy neboli pre obec typické, ak sa niekde vyskytli, tak zvyčajne na hospodárskych budovách, teda na stajniach a humnách. Dom pokrytý slamou sa vnímal ako znak chudoby, takých bolo v obci iba niekoľko a zvyčajne v okrajových častiach. Druhý z domov má už strechu škridlovú.

Prechádzka centrom Betliara i teraz poskytuje prehľad rôznorodých starších vidieckych štýlov. Štandardné podlhovasté domy s jedným či dvoma oknami vpredu a vchodom zboku tu neboli uniformné, práve naopak. Veľký počet starých domov s rôznymi na vtedajšiu dobu netypickými pôdorysmi tu nájdete takmer na každom kroku. Obyvatelia obce boli zvyčajne v službách Andrášiovcov (Andrássy), ktorí tu mali kaštieľ. Betliarčanom sa často vravelo „grófske deti“ a toho sa aj držali. Väčšie príbytky od zvyčajného dedinského štandardu tu mávali aj menej zámožné rodiny. Nebolo to dané príjmami zo služieb šľachte, ale najmä rozšíreným povolaním. Betliar bol totiž známy aj ako obec murárov, ktorí chodievali za prácou i na vandrovky a podľa tradovaných informácií majú údajne veľký podiel na vybudovaní historickej časti Budapešti. Dnes sa to však už nedá overiť. Každopádne sa však realizovali aj doma, čo vidieť doteraz.

Rôzne významnejšie budovy v obci približuje aj náučný chodník, ktorý návštevníka Betliara zároveň uvádza do miestnych dejín.

Autor/zdroj: text Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 10.12.2013 06:00
Upravené: 25.12.2013 15:11