Náučný chodník obce Betliar

Miesto: Betliar

Pokiaľ navštívite Betliar a popri prehliadke kaštieľa ešte máte záujem o krátku exkurziu do dejín, ponúka sa vám možnosť prejsť sa po náučnom chodníku.

Tabuľa náučného chodníka v BetliariNie je to náročná túra, práve naopak. V pokojnom prostredí, ktoré možno porovnať k vidieckemu korzu, si môžete prezrieť pamätihodné objekty a dozvedieť sa čosi viac o ich minulosti.

Niekdajšia Správa grófskych lesovNáučný chodník začína i končí priamo v dedine. Jeho prvá tabuľa sa nachádza pred kultúrnym domom neďaleko vstupu do areálu kaštieľa. Celkovo je tabúľ osemnásť. Ako sa necháte viesť, postupne zisťujete, že aj za zdanlivo menej výraznými domami či inými objektmi sa nachádzajú zaujímavé stopy miestnych dejín, priam učebnicové príklady niekdajšej vidieckej architektúry, ale i stopy ľudí, ktorí vstupovali do regionálnej histórie takmer dejinotvorne.

Strecha zbrojnice hasičského zboru, ktorý založil gróf AndrášiBetliar je obec s bohatou šľachtickou históriou rodu Bebekovcov, no najmä Andrášiovcov. Nečudo, že na pomery dediny tu nájdete mnoho zaujímavého. Napríklad stredoveký katolícky kostol, barokový evanjelický kostol s úžasnou krstiteľnicou, historickú budovu správcov grófskych lesov s atypickým súsoším, ale aj miesta, kde pôsobili ľudia, ktorí by asi za iných okolností ostali zabudnutí. Tak si všimnete aj honosný dom podnikateľa Aloiza Šébla z čias I. ČSR, muža ktorý v čase po ukončení SNP zachránil obec (,ako sa o tom píše v literárne zrekonštruovanom príbehu Zajatci). Neminiete dom husľového virtuóza a hudobného skladateľa Juraja Kazameka, ani miesta kde gróf Andráši založil hasičskú zbrojnicu, či obelisk s patrónom všetkých odvážnych sv. Jána Nepomuckého.

Detail pomníka padlým hrdinom na cintoríne v Nižnej MašiSúčasťou náučného chodníka je i prechádzka k pamiatkam z čias, kedy sa bezprostredné okolie dediny industriálne rozvíjalo v hutníckej časti Nižná Maša. Svoj priestor dostal i pomník padlým hrdinom na miestnom cintoríne, prostredie príjemne dotvára malý park uprostred obce.

Náučný obecný chodník obce Betliar nepožaduje podávanie športových výkonov, ale ponúka pokojnú prechádzku a oboznamuje s miestami hodnými pozornosti.

Dom Aloisa ŠéblaZoznam tabúľ náučného chodníka:

 1. Kultúrny dom
 2. Kostol rímskokatolícky sv. Alžbety vdovy
 3. Kostol evanjelický augsburského vyznania
 4. Evanjelická fara
 5. Hasičská zbrojnica
 6. Budova správy lesov
 7. Budova obecného úradu
 8. Malý park
 9. Socha sv. Jána Nepomuckého
 10. Rodinný dom na Polomskej ulici
 11. Bytový dom v lokalite „Píla“
 12. Budova základnej školy
 13. Budova železničnej stanice
 14. Bytové domy na Nižnej Maši
 15. Dom Aloisa Šébla
 16. Rodný dom Júliusa Koššutha
 17. Pomník padlým na miestnom cintoríne
 18. Hospodárska budova Kaštieľa Betliar

GPS: Začiatok náučného chodníka N 48°42,357' / E 020°30,667'

Autor/zdroj: text a foto Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 08.10.2013 06:00
Upravené: 31.01.2014 14:10