Pohľadnica z čias I. ČSR

Miesto: Betliar

Táto historická pohľadnica obce Betliar vyšla v roku 1937 a vidíme na nej centrum dediny s ulicou, ktorá vedie ku kaštieľu. Fotografia bola pôvodne čiernobiela, ale za účelom vydania ju fotograf ručne koloroval.

Centrum obce Betliar s ulicou vedúcou ku kaštieľuPoznáme aj vydavateľa pohľadnice, ktorý je na zadnej strane uvedený ako „Alois Šébl, obchod s potravinami a všetkými potrebami pre domácnosť a tlačiarenstvo“. Tento podnikavý obchodník v čase I. ČSR, keď už grófsky rod Andrássyovcov neobýval kaštieľ, v značnej miere ovplyvňoval hospodársky vývoj obce. V roku 1934 v Betliari vybudoval veľký polyfunkčný dom, ktorý tu stojí dodnes a nachádza sa v ňom Penzión Barónka.

Betliar bol svojim spôsobom špecifický. Nežilo v ňom veľa poľnohospodárov, skôr baníci, furmani, pracovníci píly, drevorubači, murári a podobné profesie, ktoré viac-menej vznikli z potreby obhospodarovania grófskych majetkov. Bebekovci a neskôr Andrássyovci mali silný vplyv na miestne obyvateľstvo v tom zmysle, že niektoré typické prejavy vidieckej kultúry sa tu nikdy nerozvinuli. V Betliari sa napríklad nenosili kroje, čo čiastočne potvrdzuje aj táto fotka.

Miesto, ktoré obraz zachytáva, je súčasná pravá strana ulice od parku, ktorý sa tiahne Betliarom. Tento park (na rozdiel od druhého parku pri kaštieli) nemôžeme vnímať ako historický. Ešte aj v čase vzniku tejto pohľadnice tadiaľ viedla iba aleja. Bolo to miesto, kde sa najmä po vzniku I. ČSR konali časté verejné stretnutia, pretože po odsťahovaná betliarskej vetvy Andrássyovcov na územie Maďarska bývalo v Betliari zvykom, že o mnohých krokoch vývoja obce rozhodovali jej všetci obyvatelia. V modernejších dejinách napríklad aj o účasti Betliara v Slovenskom národnom povstaní, kam odišli takmer všetci bojaschopní muži, avšak asi tridsať z nich padlo.

Autor/zdroj: text Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 08.12.2013 06:00
Upravené: 23.12.2013 12:00