Náučný chodník obce Rejdová

Miesto: Rejdová

Náučný chodník obce Rejdová je charakteristický pokojnou a nenáročnou trasou s minimálnym výškovým prevýšením.

Prvá tabuľa pri obecnom úradeI keď je obec obkolesená vysokými kopcami Stolických vrchov a vedie odtiaľ aj turistická značka na Stolicu – najvyšší vrch v Košickom samosprávnom kraji, náučný chodník má skôr charakter dedinského korza s vychádzkou do bezprostredného okolia. To na jeho atraktívnosti nijako neuberá, pretože Rejdová je pekná sama osebe a lúky či les hneď za obcou dýchajú atmosférou pokojného života zachovalej prírody.

Prítomnosť obecného chodníka nie je prekvapením. Rejdová žije po celý rok turistickým ruchom, ale tiež mnohými kultúrnymi podujatiami, z ktorých je najznámejší Gemerský folklórny festival. Chodník teda slúži aj tým návštevníkom, ktorí sa nehrnú na strmé stráne blízkych vrchov, ale chcú sa príjemne poprechádzať a dozvedieť sa viac o tunajšej histórii, kultúre i prírodnom prostredí.

Obec RejdováNáučný chodník

Časové nároky: Nemusíte podávať rýchlostné rekordy, aby ste celý chodník zvládli za 1, nanajvýš 1 a pol hodiny. Jeho dĺžka má len 2 kilometre, nachádza sa však na ňom sedem náučných tabúľ, ktoré podávajú základné informácie o Rejdovej, jej histórii, konkrétnych kultúrnych pamiatkach, tradíciách, zvykoch i typických ľudových remeslách, tiež o rastlinstve okolitých lúk a lesov, ale aj o zvieratách, biotope a ochrane prírody z úrovne Natura 2000.

Štart: Náučný chodník tvorí okruh, čo znamená, že štart i cieľ sú na jednom mieste. V tomto prípade je to pred obecným úradom v centre Rejdovej, kde sa nachádza prvá informačná tabuľa.

Mapa trasy - prefotené z 1. informačnej tabuleTrasa: Od obecného úradu vedie chodník nahor ku kostolu sv. Michala, kde sa blízko potravín nachádza druhá informačná tabuľa. Značkovaný chodník bočí vpravo a vychádza z obce, stáča sa naľavo až k tretej náučnej tabuli o miestnom folklóre a remeslách. Ďalej pokračuje proti prúdu rieky Slaná. V tejto časti úseku sú ďalšie dve informačné tabule o rastlinstve a význame systému ochrany Natura 2000.

Okolie Rejdovej je charakteristické hlbokými ihličnatými lesmiPri prechode do lesného porastu sa značkovaný chodník stáča vľavo a neskôr opäť vpravo, čím sa už v podstate vracia k obci druhou stranou tej istej rozľahlej lúky. (Je potrebné sa držať značiek a nie cesty, ktorá by vás priviedla cez lúku späť k tretej náučnej tabuli.) Na okraji lúky sa nachádza šiesta informačná tabuľa o krajine a jej biotopoch. Trasa ďalej smeruje na okraj Rejdovej, kde je siedma tabuľa informujúca o živočíšstve tunajšej prírody. Okrem iného medzi typických zástupcov patria aj medvede, vlci a rysy. V závere vás odvedú značky späť ku kostolu sv. Michala, prípadne až pred obecný úrad.

Súčasný stav

Chodník je relatívne nový, bez poškodených tabúľ a plne funkčný. Obec Rejdová ho vybudovala v roku 2010 v rámci Programu obnovy dediny, a tiež z vlastných finančných zdrojov.

Ilustračný obrázokZákladné informácie

Dĺžka náučného chodníka: 2 km
Čas: 45 minút až 1,5 hodiny
Počet informačných tabúľ: 7
Text na informačných tabuliach: v slovenčine
Výškové prevýšenie: 80 metrov

Autor/zdroj: text a foto Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 22.12.2013 06:00
Upravené: 31.01.2014 14:09