Pozdrav z frontu

Miesto: Hrušov

Táto fotografia vznikla počas I. svetovej vojny a vidíme na nej obyvateľa obce Hrušov. Podľa uhorskej uniformy je to muž stojaci vpravo. Na druhej strane fotografie sa nachádza jeho venovanie, podľa ktorého ju poslal svojej tete Márii rovno z talianskeho frontu. V texte ešte pozdravuje mladších bratov Jozefa a Jána a dodáva, že fotku im posiela, aby mali na neho aspoň nejakú spomienku, ak by sa z bojov nevrátil.

Dvaja vojaci v uhorských uniformách počas I. svetovej vojnyJe zrejmé, že daný muž slúžil v rakúsko-uhorskej armáde, teda na opačnej strane ako československé légie, ktoré sa vyformovali ešte pred vznikom Československa.

Taliansko ako bojisko zohralo svoju významnú úlohu najmä v závere vojny v povestnej bitke na rieke Piava. Dňa 15. júna 1918 začala rakúsko-uhorská armáda rozľahlú, ale tiež svoju poslednú ofenzívu. K dispozícii mala 580 lietadiel, 7 500 diel a 60 divízií. Na opačnej strane línie stálo 56 divízií, z toho jedna československá. K dispozícii mali 676 lietadiel 7 566 diel a 2 046 mínometov. Rozpútala sa historická bitka dovtedy nevídaných rozmerov. Rakúsko-uhorská armáda vyslala v prvej línii všetkých Slovákov, ktorí ešte neprebehli na stranu československých légií. Bol to útok smrti, ktorý prežil málokto. Niektorým rakúsko-uhorským jednotkám sa podarilo prekročiť rieku, ale neustály osemdňový boj Rakúšanov i Uhrov ohrozil natoľko, že rakúske velenie vydalo rozkaz stiahnuť sa späť za Piavu. Po vyčíslení strát zistili, že na ďalší boj už nemajú dostatok vojska. Počas tejto bitky totiž len na strane Rakúsko-Uhorska padlo 140 000 mužov. Z toho úderu sa už nikdy nespamätali, naviac sa začali búriť jednotlivé jednotky ich armády.

Ako uvádza pamätník obetiam vojen, ktorý sa nachádza v Hrušove, počas I. svetovej vojny padlo osem mužov z obce.

Autor/zdroj: text Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 22.11.2013 06:00
Upravené: 25.11.2013 13:02