Krst

Miesto: Vlachovo

Uverejnené fotografie pochádzajú z prelomu päťdesiatych a šesťdesiatych rokov 20. storočia a vidíme na nich ženy po krste dieťaťa. Aj keď to znie trochu uletene, deti sú v perinkách na vankúšoch celé prekryté háčkovanými dečkami. Jednoducho, tu bol taký zvyk.

Ženy z Vlachova po krste dieťaťaRovnako ako v mnohých iných obciach aj vo Vlachove niesla dieťa ku krstu krstná matka. V sprievode kráčala skutočná matka až za ňou. Úlohou krstných rodičov bol záväzok, že ak by sa so skutočnými rodičmi niečo stalo, ak by dieťa ostalo sirotou, vezmú ho za svoje a riadne vychovajú. Krstný otec iba zložil sľub skutočným rodičom dieťaťa, ale krstu sa nezúčastňoval. Pri slávnostnom obrade boli vždy len ženy, čo dokumentujú aj obe fotografie.

Ženy z Vlachova po krste dieťaťaPokiaľ hovoríme, že pri krste boli len ženy, znamená to, že vo Vlachove nechodil na krst svojho dieťaťa ani jeho otec. Dnes už len ťažko hľadať príčinu, prečo sa tu tradoval takýto zvyk. A nebola to jediná miestna zvláštnosť. Rodičia tu napríklad nechodili ani svadbu vlastných detí. Rodičovský súhlas a požehnanie mať museli, ale obrad sa potom odohral v kostole v prítomnosti svedkov a hostí, avšak bez rodičov mladomanželov.

Pred uvedením dieťaťa ku krstu sa rodičia riadili niekoľkými pravidlami. Verilo sa, že do krstu sú matka i dieťa ľahko zraniteľné zlými silami. Matka sa neukazovala na verejnosti a ani dieťa. Tomu na ochranu pred urieknutím uväzovali na zápästie červenú nitku. To však nebol rýdzo vlachovský či gemerský zvyk, červené nitky sa takto používali takmer na celom východe Slovenska.

Autor/zdroj: text Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 21.10.2013 06:00
Upravené: 17.11.2013 13:38