Hasičský zbor bez trojfarebnej mačky
Miesto: DobšináTáto historická fotografia pochádza z roku 1908 a vidíme na nej vtedajších členov Dobšinského dobrovoľného hasičského zboru.
Banícka kultúra bola svojrázna a plná rôznych povier. Medzi radovými obyvateľmi Dobšinej sa tradovalo, že ak niekde horí, je potrebné do ohňa vhodiť chlieb, prípadne veľkonočné vajce alebo trojfarebnú mačku. Tým sa duch ohňa upokojí a požiar rýchlejšie zhasne. Je však dôvodné predpokladať, že hasiči skôr vsadili na tradičné postupy likvidácie ohňa.
Dobšinský dobrovoľný hasičský zbor vznikol v roku 1875. Bolo to v máji a mal 49 členov. Ešte v novembri toho roku vypukol požiar na Novej ulici, pri ktorom zhoreli tri domy a zbor mal už do konca roka 135 členov. V roku 1879 tu dokonca postavili hasičský dom s cvičnou drevenou vežou a od ďalšieho roka chodili velitelia na profesionálne školenia. I keď išlo o dobrovoľníkov, zbor mal jedného plateného zamestnanca, ktorý vykonával strážnu službu, čiže de facto protipožiarnu prevenciu v meste.
Postavenie hasičských zborov v minulosti malo aj svoj kultúrny rozmer. Dnes už nevedno prečo, ale takmer v každom meste so zborom vznikla aj hasičská dychovka. Rovnako tomu bolo aj v Dobšinej. Naviac, na rozdiel od väčšiny miest, dychová hudba v Dobšinej pretrvala do súčasnosti a hrá na niektorých významnejších mestských podujatiach, vystupuje tiež na letných promenádnych koncertoch v parku.
Informačné zdroje:
- Konzlutácie s členom Klubu histórie Dobšinej Jánom Pavlíkom
- Ondrej Rozložník a kolektív: Banské mesto Dobšiná
- Autorský kolektív: Dobšiná včera a dnes
Autor/zdroj:
text Slavomír Szabó
Zverejnil:
Ing. Peter Kupčík
Vytvorené:
04.12.2013 06:00
Upravené:
19.12.2013 15:36