Dôvod na fotenie

Miesto: Rejdová

Táto fotografia pochádza z roku 1952 a azda málokto by uhádol, prečo sa mladé dievča z Rejdovej vybralo do rožňavského fotoateliéru, aby ju tam obrazovo zvečnili. Pozrite sa na jej ľavé zápästie. Fotografovaná totiž ako prvá žena v obci vlastnila hodinky.

Mladé dievča z Rejdovej v krojiŠestnásťročná dievčina mala brata, ktorý v týchto budovateľských rokoch odišiel za prácou do Ostravy. Zarábal ďaleko viac ako muži v Rejdovej a pri návšteve doma hovoril, ako to v Čechách vyzerá. Možno sa chcel švihnúť pred ostatnými, možno mal sestru naozaj veľmi rád, takže jej v Rožňave kúpil jedny z najdrahších hodiniek, ktoré ho stáli 900 korún. Hneď o tom hovorila celá Rejdová. Pre dievča to bol v danom čase taký dar, akoby dnes niekto kúpil sestre auto.

Fotografia bola zhodou okolností vyhotovená tesne po vzniku folklórneho súboru Hora, ktorý v Rejdovej pôsobí dodnes. Akurát sa chystali na prvé väčšie vystúpenie za Gemer až do Strážnice. I keď už vo všednom dennom nosení krojom odzvonilo, dievčina sa obliekla do tradičného odevu.

Z dnešného pohľadu sa zdá nosenie hodiniek všedné a samozrejmé. Avšak mnoho vecí takými všednými v tom čase nebolo. Týka sa to aj svadobných obrúčiek. Tie sa v Rejdovej prvýkrát použili na svadbe v roku 1957. A zhodou okolností sa v danom roku vydávala aj odfotená dievčina, ktorá mala obrúčky ako druhá v dedine.

Autor/zdroj: text Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 15.11.2013 06:00
Upravené: 23.11.2013 17:59