Stála etnografická výstava

Miesto: Rejdová

Uprostred obce pár krokov od vzácneho barokového kostola stojí malá drevenica bez popisného čísla. Je to jeden z najstarších rejdovských domov a patrí medzi šesť pamiatkovo chránených dreveníc, ktoré sa v obci nachádzajú.

Okná šmolkovej dreveniceNa prvý pohľad upúta pozornosť svojou modrou farbou. Tá bola v minulosti pre miestne domy typická a nazýva sa tu šmolková. Nemá to nič spoločné s modrými rozprávkovými trpaslíkmi šmolkami. Ide iba o zhodu náhod, tento odtieň modrej tu mal takéto označenie dávno pred vznikom populárneho rozprávkového seriálu.

Šmolková drevenicaDrevenice boli vždy pokryté šindľom. Rejdová slamené strechy nepoznala. Výroba šindľov tu pretrváva dodnes a miestni obyvatelia vravia, že i polovica Východnej sa pýši práve ich výrobkami.

Z interiéru dreveniceŠmolková drevenica ponúka turistom možnosť zhliadnuť obecnú etnografickú výstavu, ktorá je rozdelená do dvoch miestností. V prvej sa nachádza tradičná murovaná pec, figuríny s pôvodnými miestnymi krojmi, pôvodný nábytok a veci dennej potreby. Zaujímavo pôsobí už samotná miestnosť, najmä predstava, že niekedy to bol v dome jediný obytný priestor pre všetkých členov mnohopočetnej rodiny.

Z interiéru dreveniceV druhej miestnosti so samostatným vchodom sa nachádza domáca dielňa. Môžete v nej vidieť pôvodné nástroje ako kolovrat na spriadanie nití z  priadze, krosná na tkanie látok, dobový remeselnícky stôl pong, ale aj rôzne česadlá na konope, vretienka a mnohé ďalšie.

Z interiéru dreveniceVýroba konopných látok patrila k tradičnej činnosti miestneho obyvateľstva, i keď priadlo sa tu a splsťovalo aj chološňové súkno z ovčej vlny.

Drevenice ako príbytky v Rejdovej dominovali približne do štyridsiatych rokov 20. storočia. Kamenné domy boli zriedkavejšie, i keď z kameňa sa stavali sýpky. Nie veľké a nie mnohé, pretože podhorská obec bola skôr orientovaná na chov dobytka, drevorubačstvo a furmančenie než pestovanie plodín, pre ktoré tu nie sú veľmi vhodné prírodné podmienky.

Stála etnografická výstava v šmolkovej drevenici je prístupná na požiadanie. Stačí sa obrátiť na obecný úrad:

Z interiéru dreveniceObecný úrad Rejdová
Rejdová 47
049 26 Rejdová

Telefón: +421 58 788 32 40 (41) Fax: +421 58 788 32 42
E-mail: starosta(at)rejdova.sk

Autor/zdroj: text a foto Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 22.09.2013 06:00
Upravené: 27.10.2013 17:24