Ľadovňa

Miesto: Vlachovo

V obci Vlachovo pri rieke Slaná stojí malý a menej nápadný, zato raritný kamenný objekt. Patrí k neďalekému kaštieľu Andrášiovcov (Andrássy) a slúžil ako ľadovňa. Bola to v podstate honosná prírodná chladnička. Počas celého roka sa v nej skladovalo nasolené mäso.

Ľadovňa vo VlachoveChladenie mäsa týmto spôsobom nebolo v minulosti ničím výnimočným. Takmer každý väčší hostinec mal vlastnú ľadovú jamu, do ktorej sa v zime vnášali veľké kusy ľadu. Mnohé z týchto ľadových jám bývali v malých stavbách s hrubými stenami bez okien, kde sa ľad zachoval po celý rok. (Pre úplnosť – chudobní ľudia skladovali potraviny podliehajúce skaze vo vedre, ktoré v studni spustili tesne nad vodnú hladinu.) V prípade grófskeho rodu vo Vlachove ide o stavbu, ktorej chodby sú vytesané do skalných útrob hory, kam sa v zime uskladňoval ľad z rieky a z vonkajšej strany obstavanú na vtedajšiu dobu moderným empírom.

Ľadovňa vo VlachoveAko vyzerala ľadovňa kedysi

Architektúra ľadovne je naozaj výnimočná. Stavbu postavili (prípadne prestavali) v 1. polovici 19. storočia. Práve v tom období bol moderný empír, ktorý bol ovplyvnený starou antikou, ale aj starobylým Egyptom či inými orientálnymi kultúrami. Zaujímavé je, že u nás sa empír ako umelecký štýl prejavoval najmä v dizajne nábytku a odevoch. Zo stavieb nanajvýš v ozdobnej parkovej architektúre.

Ľadovňa vo Vlachove na historickom obrazeV kaštieli Betliar sa nachádza historický obraz (kópia v kaštieli vo Vlachove), ktorý zobrazuje pôvodnú podobu ľadovne. Vyzerala ako egyptská hrobka so strechou v tvare pyramídy a pred ňou sa nachádzali štyri kamenné sfingy. V spojení s riekou a rybníkmi išlo o výrazne romantizujúci prvok dotvárajúci celkový charakter krajiny. Kam sa sochy sfíng podeli, nevedno. Po vzniku I. ČSR grófi predali kaštieľ československej armáde a sídlili v nej delostrelci.

Ľadovňa vo VlachoveSúčasnosť

Ľadovňa prešla rekonštrukciou a je návštevníkom celoročne prístupná. Samozrejme, chodby vedúce do podzemných miestností sú zamrežované. Hneď pri ľadovni sa nachádza aj zastrešené turistické odpočívadlo s lavičkami a ohniskom.

Prístup k objektu je jednoduchý; prejdete cestou od kaštieľa k rybníkom a potom sa vydáte po (už nefunkčnej) železničnej trati v smere na Dobšinú. Po niekoľkých metroch prejdete cez železničný most a hneď za ním zídete vľavo na breh rieky, kde sa ľadovňa nachádza

GPS: N 48°46,292' / E 020°24,539'

Autor/zdroj: text a foto Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 13.09.2013 06:00
Upravené: 16.10.2013 17:11