Expozícia Z dejín obce

Miesto: Vlachovo

Prierez najvýznamnejšími odvetviami niekdajšieho života vo Vlachove nájdete v expozícii z dejín obce v kaštieli Andrášiovcov. Nachádzajú sa tu zbierky, ktoré vznikli vyhľadávaním starožitností na pôjdoch a v truhliciach a ich následným darovaním pre trvalú výstavu.

Ukážka expozície Z dejín obce VlachovoExponáty pripomínajú nielen časy minulé, ale čiastočne dokumentujú aj okolité prostredie, v ktorom sa obec nachádza. Expozícia sa delí na tri časti.

Ukážka expozície Z dejín obce VlachovoFauna

V miestnosti, ktorá je zariadená ako „andrášiovská jedáleň“ nájdete vystavené trofeje cicavcov, ktoré obývajú lesy priľahlej juhovýchodnej časti Slovenského rudohoria. Celé okolité lesy sú známe vysokým výskytom zveriny. Najpočetnejšie sú na výstave zastúpené trofeje jeleňov a srncov, ale pozornosť zvyčajne najviac púta lebka nášho najväčšieho cicavca, ktorým je medveď hnedý.

Ukážka expozície Z dejín obce VlachovoSteny jedálne sú obložené aj kožušinami líšky, kuny, jazveca, a tiež preparovanými vtákmi, medzi ktorými najviac vyniká dnes už veľmi vzácny tetrov hlucháň. Tieto exponáty do zbierky venoval poľovnícky zväz.

Ukážka expozície Z dejín obce VlachovoEtnografia

V ďalšej miestnosti sa nachádzajú ukážky pracovných nástrojov, ktoré sa kedysi bežne užívali, ale dnes už upadajú do zabudnutia. Návštevník takto možno prvýkrát uvidí na vlastné oči, ako naozaj vyzerá motovidlo, ako sa lámalo a česalo konope, alebo akým spôsobom sa opracovala koža či vyrábalo maslo.

Ukážka expozície Z dejín obce VlachovoVystavené sú aj tradičné kroje, výšivky, korýtka, keramika, historické písomnosti a ukážka zariadenia dedinskej izby. Staré exponáty, z ktorých dýcha nostalgia zašlých čias, možno súčasníkovi z mesta na prvý pohľad veľa nepovedia, ale pri vhodnom výklade sprievodcom možno nad každým stráviť pomerne dlhý čas.

Baníctvo a hutníctvo

Obec Vlachovo sa nachádza na turistickej Železnej ceste, ktorá prevádza návštevníkov pamätihodnými miestami spojenými s baníctvom a hutníctvom. Baníctvo je v tejto oblasti staršie ako samotné Vlachovo. Prvé štôlne tu razili už v 13. storočí, keď kráľ Belo IV. prizval ho Uhorska Nemcov a títo začali objavovať a spracovávať nerastné bohatstvo.

Ukážka expozície Z dejín obce VlachovoDejiny Vlachova sú späté predovšetkým s miestnym hutníctvom. Najskôr na mieste starších slovenských vysokých pecí postavil gróf Karol III. Andráši (Andrássy) v roku 1843 novú vysokú pec a dva hámre, kde spracovávali železné rudy z ťažby vo Vlachove, Vyšnej Slanej a v Rejdovej. V roku 1870 postavil jeho syn Emanuel Andráši druhú vysokú pec s hutou a nazval ju Karlova huta. Tento historický objekt stojí vo Vlachove dodnes.

Výstava približuje dobové fotografie baníkov a hutníkov, ale predovšetkým historické produkty, ktoré vyrábali. Boli to napríklad výrobky pre liehovarnícky priemysel, železné tyče, drôty, reťaze, ale aj odliatky surového železa určené na vývoz do ďalších železiarní, ktoré sa špecializovali na výrobu iných železných nástrojov.

Ukážka expozície Z dejín obce VlachovoExpozíciu je možné navštíviť po dohode s vedením obce.

Kontakt:
tel. (+421) 058 / 788 32 72
fax: (+421) 058 / 788 32 71
e-mail: obec(at)vlachovo.eu
web: www.vlachovo.sk

Autor/zdroj: text a foto Slavomír Szabó
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 12.09.2013 06:00
Upravené: 16.10.2013 16:28