Úrad Košického samosprávneho kraja, Námestie Maratónu mieru 1, 042 66 Košice www.vucke.sk

[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...


Začiatok stránky, titulka:

Pričeše

Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.

Pokračovanie obsahu:

Miesto: Hrušov

Muži z obce Hrušov v tridsiatych rokov 20. storočiaTypické sú v tomto prípade najmä nohavice, ktoré sa nazývajú priče alebo pričeše. Ich nástup do „dedinskej módy“ je spojený až so začiatkom 20. storočia. Vyznačovali sa širokým strihom na stehnách a silným zúžením pod kolenami. Malo to svoje praktické dôvody. Boli voľné na pohyb a prácu, ľahko sa pritom obúvali čižmy. Pričeše bývali v zásade čierne a postupne vytlačili tzv. drelichové nohavice, ktoré boli biele a vyrábali sa z doma utkaného konopného plátna. Na pričeše sa už zvyčajne používalo súkno, ale aj to záviselo od toho - ktorého regiónu.

Pričeše neostali dlho vyslovene maďarským znakom odievania a šírili sa najmä po východnom Slovensku. Okrem Abova a Zemplína boli rozšírené hlavne na Spiši a Šariši, tiež v niektorých oblastiach Gemera. V závislosti od regiónu, prípadne od konkrétnej dediny, sa volali aj bričky, bričešky, pričesky alebo rajtky.

Ku kontrastnému mužskému odevu – čierne nohavice, čierne čižmy, čierna vesta, čierne sako a čierny klobúk sa nosievala zásadne biela košeľa. Všetko bez výšivky. Výnimku tvorila nanajvýš mužská zástera, ktorá bývala tiež čierna. Tá sa v mnohých dedinách nosila taktiež a malo to svoje praktické výhody. Obliekala sa najmä pri práci a človek si pri nej neušpinil nohavice. Zásteru, ktorá sa dala ľahko oprať, si mohol po práci zložiť a vracať sa domov čistý. V niektorých dedinách sa neskôr začali čierne mužské zástery deliť na pracovné a slávnostné. Tie pracovné boli jednoduché a bez ozdôb, slávnostné už zdobené jednoduchšími výšivkami s rastlinnými ornamentmi sa nosievali aj na slávnostnejšie príležitosti. Výšivky však neboli veľmi kontrastné a nápadité, často skôr z tmavších nití.

Koniec obsahu.


MENU:

Pokračuj v menu alebo choď do inej sekcie.

Pokračovanie menu:

ZOZNAM SEKCII:

VYHLADAVANIE NA WEB SIDLE:

Hľadať


PÄTIČKA:

Copyright © 2022 Správa majetku KSK. Všetky práva vyhradené.
Stránky generuje redakčný systém WebJET.

Koniec stránky.